Szukasz dla swojej pociechy oryginalnej kolorowanki? Jesień może dostarczyć twojemu dziecku wielu kolorystycznych inspiracji.

Jesień to feeria kolorów – takie stwierdzenie to banał! No coż, nie sposób jednak przyznać, że jest w nim znacznie więcej niż odrobina prawdy. I nie trzeba jechać w Bieszczady, żeby się o tym przekonać. Wystarczy wyjść na jesienny spacer. Nie tylko przy dobrej pogodzie. Również, gdy zapanuje słota, jesień może zaskoczyć nas bogactwem odcieni szarości.

Dynie w kolorystycznej czołówce

Zima, wiosna, lato, jesień… Ta ostatnia pora roku bije na głowę wszystkie pozostałe pod względem wielości barw i artystycznych inspiracji z nich płynących. Wystarczy pomyśleć o dyniach – ileż odcieni pomarańczowego, zieleni, żółci i czerwieni mają nam do zaoferowania. A pomidory? Soczysta czerwień, cudowna zieleń, żółty i pomarańczowy… Nie mówiąc już o bajecznej kolorystyce spadających liści. Jesień to królowa barw pośród pozostałych pór roku. Równie kolorowe są jabłka i gruszki, a nawet śliwki. Odrębny rozdział to papryka, bakłażany i cukinie…

Liście zmieniają kolor

Wielobarwne liście to wielkie pole do popisu dla użytkownika kolorowanki. Jesień maluje liście niczym najzdolniejszy kolorysta. Latem listowie jest zielone dzięki chlorofilowi, składnikowi odpowiedzialnemu za fotosyntezę, która z kolei zachodzi pod wpływem światła słonecznego. Gdy ilość światła wraz ze skróceniem się dnia zmniejsza się, a dni stają się ciemniejsze, rośliny rezygnują z przeprowadzania fotosyntezy i wstrzymują produkcję chlorofilu. do głosu mogą dojść inne barwniki, które, obok chlorofilu są także składnikami liści. Wymieńmy tu na przykład karotenoidy, które barwią rośliny na kolor żółty, pomarańczowy i brązowy czy antocyjanidyny, które są odpowiedzialne za kolor czerwony i jemu pokrewne. No cóż, obecność tych wszystkich składników odpowiedzialnych za bajeczne kolory jesiennych liści to zapewne powód do radości wszystkich, którzy uwielbiają kolorowanki. Jesień z obrazkami do kolorowania zapowiada się bardzo intrygująco!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>